У цій статті з циклу "Автоматичний полив від А до Я" ми переходимо до виконавчого обладнання, а саме до зрошувачів, які роспилюють воду по ділянці.
Зрошувачі для автоматичного поливу
Як згадувалося раніше, кінцевою точкою будь-якої системи автоматичного поливу є зрошувач. На них ми пропонуємо зупинитися докладніше, тому що на ринку поливної індустрії вони представлені широкими модельними рядами.
Поділяються вони на кілька типів (залежно від поставленої мети):
- Роторний тип;
- Спреєвий типу.
Самі їх класифікації не дають очевидного розуміння їхньої специфіки, тому ми опишемо їх детальніше.
Роторні зрошувачі
Роторні зрошувачі для автоматичного поливу призначені для великих, і найголовніше, для відкритих площ, таких як газони чи галявини з незначною кількістю рослинності з переважанням дерев. Їхня відмінність від зрошувачів іншого типу в дальності поливу (до 35 метрів) і способі поливу. Полив по заданому сектору одним струменем шляхом повороту головки зрошувача від точки А до точки Б і назад.
Спреєві зрошувачі
Зрошувачі спреєвого типу навпаки, призначені для поливу малих площ з густо насадженими рослинами. Їх перевага та відмінність в універсальності та "м'якості" поливу всього заданого сектора одночасно. Для того, щоб зрозуміти, як вони працюють, вам варто уявити парасольку. Для поливу газонів ці зрошувачі мають набори спеціальних форсунок, які сконструйовані для різних умов на ділянках.
У чому між ними різниця
Абсолютно будь-який фахівець з автоматичного поливу вам скаже, що забороняється встановлювати обидва види зрошувачів в одну зону поливу. Пов'язано це із різницею у витратах води. Пояснюючи іншими словами, для поливу газону роторними зрошувачами потрібно близько 40 хвилин часу, а для поливу клумби спреєвими зрошувачами, із встановленими форсунками типу спрей, потрібно близько 10 хвилин. Відповідно, якщо поєднати ці зрошуавчі в одну гілку поливу вийде або недолив газону, або перелив клумби. І в тому, і в іншому випадку це призведе до загибелі рослин.
Форсунки
Форсунки для спреєвих зрошувачів можна винести в окрему статтю. Але незважаючи на те, що про них можна говорити дуже багато, ключові фактори їх використання досить легко зрозуміти за їхньою класифікацією. Усі форсунки можна розділити так:
За типом випуску води:
1. Струменевого типу (поливають як правило декількома цівками в різних напрямках);
2. Спреєвого типу (розпорошують воду дрібними краплями, потік води нагадує форму парасольки).
За типом сектора розпилення:
- Кругові форсунки (поливають сектор або повне коло певного радіусу);
- Смужні форсунки (зона розпилення має прямокутну форму).
За способом налаштування:
- Регульовані;
- Фіксовані (не регульовані).
Підбір правильних форсунок є досить важким завданням, адже потрібно враховувати як тип зрошуваних рослин, так і витрату води. Крім того, форсунки від різних виробників також мають свою специфіку, тому нашу наступну тему для статті буде присвячено саме виробникам обладнання для автоматичного поливу.