
В цьому матеріали ми розглянемо необхідность поливу винограду в різні пори року та пояснимо як правильно підійти до питання його організації. Варто відзначити, що точних норм по часу та об'єму поливу винограду не може бути, так як на це впливає дуже багато чинників. Однак, існують основні правила та розуміння того, що на різних етапах сезонного розвитку потрібен різний підхід до його поливу.
Полив винограду навесні
З настанням тепла у рослин починається вегетаційний період. В цей час кущ повинен отримувати досить велику кількість води, тому що відбувається активне зростання пагонів, листя та коріння. Починати поливати потрібно до оживлення вічок. Якщо минула зима була малосніжною, то полив потрібно починати в березні, якщо ж кількість снігу взимку була досить великою - то починати поливати рослини потрібно в квітні. Крім того, необхідно врахувати температуру води, якою буде проводитися полив. Холодна вода дещо "гальмує" процес вегетації, а тепла навпаки його прискорює. Це також необхідно врахувати якщо є ризик заморозків. Як правило, навесні полив проводять в середньому 2-3 рази на тиждень.
Полив винограду влітку
У літній період полив робиться для підтримки необхідної вологості ґрунту. Немає необхідності поливати виноградні кущі під час цвітіння і перед ним, оскільки це призводить до поганого запилення та обсипання зав'язі. Під час наливу ягід рослина має отримувати необхідну кількість води. Полив проводиться до розм'якшення ягід. При дозріванні ягід, коли плоди починають забарвлюватися відповідно до свого сорту, полив не проводиться, так як це може призвести до розтріскування плодів і поганого накопичення цукру.
Полив винограду восени
Осінній полив винограду необхідний лише для того, щоб підтримувати вологий ґрунт. Попереду холодна зима і якщо з початком промерзання землі ґрунт буде сухим, то це призведе до заморожування та пошкодження кореневої системи кущів. Якщо осінь дощова – то немає потреби додатково поливати кущі винограду. Полив "пізніх сортів" необхідно припинити за місяць до збирання врожаю.
Спосіб поливу винограду
Виноград добре переносить нестачу вологи завдяки глибокій кореневій системі, але без зрошення набагато гірше росте і менше плодоносить. Встановлення системи поливу позитивно позначиться на якості та кількості врожаю, покращить імунітет та морозостійкість рослини.
Одним з найефективніших і найпоширеніших рішень для поливу винограду вважається крапельний полив. Він відбувається за допомогою спеціальних крапельних шлангів, які розкладаються безпосередньо по землі. Крапельниці розташовані через кожні 30-40 см., залежно від моделі крапельного шланга. При необхідності крапельні шланги можна декорувати корою або декоративним каменем.
Що впливає на норми поливу винограду:
- Сорт;
- Склад ґрунту;
- Вік та кількість гронок;
- Особливості клімату.
Крапельне зрошення винограду на великих площах здійснюється з використанням крапельної стрічки. Основні переваги крапельної стрічки - це невисока ціна. Основний недолік - недовговічність. Як правило, термін служби крапельної стрічки 1 сезон, на відміну від крапельного шланга, термін служби якого при правильному обслуговуванні може становити більше 5-ти років.
Сподіваюся, ця стаття допоможе вам зробити крапельний полив винограду максимально ефективним. Якщо у вас залишилися питання - з радістю відповімо.
Наша компанія займається монтажем систем крапельного поливу в Україні і ми завжди готові поділитися з вами накопиченим багаторічним досвідом.